fbpx
kies regio:

CORONAVERHAAL DEEL 1: Het onderwijs door de ogen van Eliane en Koen

Brown Pink and Green Abstract Shapes Wellness Facebook Cover 1

De coronacrisis houdt ons leven in de ban. Ons leven staat op zijn kop, en ook ons dagelijkse activiteiten zien er een beetje anders uit. Met beweging.net West-Vlaanderen zitten we niet stil, integendeel. Sinds het begin van de coronamaatregelen, vrijdag 14 maart 00:00u, schrijven en delen we coronanieuws, corona-initiatieven en coronaverhalen...  Tegelijk moedigen we onze vrijwilligers aan om dubbelsalto's te maken, door: 

  • én in hun kot te blijven (1,5m afstand, was je handen...)
  • én uit hun kot te komen (door mensen op te bellen, te (video)chatten, onlinevergaderingen te doen, te applaudisseren, dorpelgespreken en vensterbabbels te doen...)

Vandaag woensdag 3 juni 2020, starten we een reeks nieuwe coronaverhalen… En we beginnen in het onderwijs, bij Eliane Spincemaille en Koen Neirynck. Eliane geeft les aan het vijfde en zesde middelbaar van de Sint-Paulusschool campus Sint Jan Berchmans in Avelgem en Koen is directeur van de gemeentebasisschool Beverbos in Lichtervelde.

 

Het verhaal van ElianePink and Peach Freeform Art Instagram Post

Het gaat goed,” zegt Eliane Spincemaille uit Zwevegem, schepen en leerkracht economie in het middelbaar. “Er is in ons gezin niemand ziek tot nu toe, gelukkig. We houden ons aan de maatregelen. We blijven op afstand en houden vooral digitaal contact.”


Niet knuffelen

“Van de drie zonen en schoondochters werken er drie in een ziekenhuis, dat is dus extra oppassen. Natuurlijk missen we de speel- en logeermomenten met onze drie kleindochtertjes. Ik neem ook de zorg op voor mijn mama die 89 jaar is en nog alleen thuis woont, en voor wie ik de boodschappen doe. Hoe ik me voel? Ik probeer vol te houden, al verlang ik wel naar de situatie zoals vroeger, toen we bij vreugdevolle of moeilijke momenten al eens een schouderklopje of knuffel kon geven. Het afstand houden is lastig. Als schepen van burgerzaken voltrok ik burgerlijk huwelijken met enkel het bruidspaar en de getuigen, met een ontsmet trouwboekje. Tja, dat mist toch wel iets hé.”


Met gezichtsmasker voor de klas

Eliane Spincemaille geeft economie aan het vijfde en zesde middelbaar van de Sint-Paulusschool campus Sint Jan Berchmans in Avelgem. Maandag 18 mei stond ze voor het eerst weer live voor de zesdejaars, met een gezichtsmasker en een geïmproviseerd bord. “Dat was wennen,” zegt Eliane, “zowel voor mij als voor de leerlingen. “Ik mis de gelaatsuitdrukking van de leerlingen, met al die mondmaskers. Je moet ook alles ontsmetten, tot en met de bordstiften en de klascomputer. Toch was het hoogtijd om de ‘routine’ van het digitaal lesgeven te doorbreken en samen te zoeken hoe wij dit schooljaar tot een goed einde kunnen brengen. Die twee maanden afstandsonderwijs zijn goed verlopen, je wordt digitaal vaardiger en creatiever. Zo maakte ik net voor de paasvakantie een “escape-classroom-spel”, weliswaar elk in zijn kot. Een twee uur durende case financiële analyse, in groepjes, online. En ja, ze zijn allemaal net op tijd ontsnapt en konden op vakantie!”


Hoe voelen de leerlingen zich?

“Afstandsonderwijs is intensief en meestal weinig sfeervol, ook niet voor de leerlingen. Voor jongeren van het ASO lukt het verwerken van de leerstof veelal wel, maar hoe voelen zij zich in deze crisis? Hoe is het met hun welbevinden? Hoe gaat het thuis? Hoe gaan ze om met het leuke dat ze moeten missen: het bedrijfsbezoek, de meerdaagse reis, het prom-bal …

 

Ongewoon einde van het schooljaar

Het coronavirus vergt veel energie van schooldirecties, leerkrachten en leerlingen, én omwille van de leerstof, én het welzijn, én nu ook de veiligheid.
Nu, twee weken later zijn de zesdes niet meer de zeldzame schoolgangers, ook vierdes en tweedes komen enkele dagen per week naar de klas. Maar voor de vijfdes blijft het afstandsonderwijs en preteaching. Intussen is er ook duidelijkheid voor ouders en leerlingen over de examens en de eindbeoordeling.
Eén ding is zeker: het wordt een ongewoon einde van het schooljaar, ik ben benieuwd hoe we het nieuwe schooljaar op 1 september zullen starten.”


Een crisis haalt het beste in een mens naar boven

In deze Coronatijden bieden veel mensen spontaan hulp in hun buurt of familie, anderen engageren zich via het Sociaal Meldpunt van onze gemeente Zwevegem. Boodschappen doen, mondmaskers stikken, kinderopvang, enz. Als schepen van Samenleving ben ik dankbaar van zoveel vrijwillig engagement, zorg om elkaar en solidariteit. De uitdrukking “een crisis haalt het beste in een mens naar boven” klopt wel écht!

 

Pink and Peach Freeform Art Instagram Post 1Het verhaal van Koen


Koen Neirynck uit Lichtervelde is directeur van de gemeenteschool Beverbos in Lichtervelde en coördinerend directeur vande scholengemeenschap. Hij is ook erg actief als dirigent en muzikant. Koen is gehuwd met Katrien en samen hebben ze drie kinderen van 7, 5 en 3. Koen is de zoon van Herman en Blanca, vrijwilligers bij OKRA, en de broer van Bart en Stijn. “Er zijn gelukkig geen zieken in de familie,” zegt Koen.

Veel inzet

“Het was heel raar. Op vrijdag 13 maart gaven we de kinderen hun boeken mee naar huis, op maandag startte het afstandsleren en de opvang op school. Van herhalingslesjes tot preteaching in groepjes van vier of vijf: we moesten onszelf terug uitvinden. Toen kwam er een draaiboek voor de heropstart maar ook elke dag nieuwe richtlijnen over mondmaskers, ontsmetting en zo meer. Wij hadden wel net verbouwd, en dus voldoende ruimte en veel in- en uitgangen.


Positieve spirit

“Vrijdag 15 mei hebben we geproefdraaid, maandag 18 mei zijn echt weer open gegaan. De leerkrachten stonden te popelen om van start te gaan, maar de realiteit viel wat tegen. Het is niet leuk voor de klas te staan en niet dicht bij de kinderen te mogen komen, terwijl die zelf wat overweldigd waren door het gezichtsscherm van de meester of juf. Voor de kinderopvang was er geen probleem, daarvoor stond de gemeente Lichtervelde in.

Veel zweet

“Intussen zijn we 3 juni en is er zijn de coronamaatregelen voor het onderwijs week na week, bijna dag na dag, versoepeld. Dat hele puzzelwerk organiseren heeft veel zweet gekost… Eerst (18 mei) was er les voor het 1ste, 2de en 6de leerjaar, sinds dinsdag 2 juni ’20 mochten de kleuters komen en vanaf vrijdag 5 juni de lagereschoolkinderen, zonder social distancing maar met de klas als contactbubbel. In de concrete praktijk van het Beverbos in Lichtervelde, kunnen de kleuters vanaf donderdag 4 juni terugkeren, en de lagereschoolkinderen vanaf vrijdag 5 juni. Met dien verstande dat niet iedereen elke dag naar school zal kunnen komen, want daar hebben we onvoldoende ruimte voor (we zitten nog altijd in een verbouwing).

We doen het voor de kinderen

“Ik sta vol bewondering voor de flexibiliteit van onze leerkrachten. Iedereen werkt aan 120%. Ik ben niet bang, maar heb soms wel wakker gelegen. Dat de teamvergaderingen (met de verschillende schooldirecteurs en leerkrachten) online gebeuren/gebeurden, bespaart me veel verplaatsingstijd. Ik heb in de afgelopen ook wat meer tijd gehad voor mijn gezin, omdat mijn vele avondactiviteiten als muzikant zijn weggevallen (Koen is o.a. dirigent van het bekende Vox Musica, dc). Bovendien hebben we een grote tuin, wat een luxe is. Het moet wel wat betekenen voor kinderen, die hele coronaperiode. Mijn dochter bv. was tot voor vrijdag 15 mei, dag dat ze terug naar school mocht, nog niet buiten geweest. Onze ouders (Herman en Blanca Neiryck-Vandewalle, heel actief in OKRA, dc) blijven ook binnen, daartoe hebben we hen verplicht. Zij hebben hun bubbel niet uitgebreid, maar gaan wel elke dag wandelen, en sturen ons dan een foto . Ook Whatsapp doet wonderen.”

 

Interviews: Dominique Coopman

 

  Deze website werd mede mogelijk gemaakt door
Belfius Bank VDK bank Logo DVV

Wij gebruiken cookies

Wij gebruiken cookies op onze website. Sommige zijn essentieel voor het correct functioneren van de site, terwijl andere ons helpen om de site en de gebruikerservaring te verbeteren (tracking cookies). U kan zelf kiezen of u deze cookies wil toestaan of niet. Let op dat als u onze cookies weigert mogelijk niet alle functies van de site beschikbaar zijn.