fbpx
kies regio:

Voor elkaar zorgen

Vorige week viel mijn oog toevallig op die bekende Afrikaanse wijsheid: ‘Je hebt een heel dorp nodig om een kind op te voeden.’ Dat geldt evengoed voor onze ouderen, dacht ik zo.

20170502 meergeneratie

Door de toenemende vergrijzing in België, en zeker ook in Limburg, staan we voor enorme uitdagingen. Hoe zal het pensioenstelsel eruitzien? Hoe koppelen we de noden van een ouder wordende samenleving aan de noden van de jongere generatie? In cijfers: de grijze druk zal de komende 10 jaar in Limburg met 17,5% stijgen. 43% van de sociale huurders is ouder dan 60 jaar. Hoe zullen we deze groeiende zilveren groep aangepast kunnen blijven huisvesten? We kunnen hen moeilijk op straat zetten omdat zij in een ‘te grote’ woning wonen, zoals sommige ministers willen doen.

Wij moeten erover waken dat de politici zich over meer buigen dan enkel cijfers. Er moet een wind van verandering komen. Het is hoog tijd om de generaties opnieuw meer samen te brengen. Intergenerationele solidariteit begint best in onze eigen straat, onze wijk, onze gemeente. De redenen liggen voor het grijpen. Oma’s en opa’s spelen een sleutelrol in de wording van onze kinderen. Zij geven belangrijke verhalen door en de warmte die maakt dat onze jongeren zich nu en later geworteld voelen, als onderdeel van een familie, een gemeenschap en een geschiedenis. In andere culturen blijven de ouderen tot hun laatste adem deel van hun familie, hun gemeenschap. Wij kunnen van die culturen nog wat leren.

De noodzaak van blijvende verbinding noopt ook andere spelers in onze samenleving tot een belangrijke taak. Generatiegetto’s zijn uit den boze. Project- en wijkontwikkelaars en sociale huisvestingsmaatschappijen kunnen een cruciale bijdrage leveren via het bouwen van ‘meergeneratiewijken’. Zo ontworpen dat verschillende generaties elkaar als buren kunnen helpen en ondersteunen. Dan kan de onderlinge betrokkenheid groeien en kunnen de kosten, voor bijvoorbeeld kinderopvang en ouderen- en gehandicaptenzorg, worden beperkt. Dankzij een goede en warme mix: jong en oud, met en zonder beperkingen, koop en (sociale) huur met gevarieerde bouw, in een duurzame, milieuvriendelijke omgeving.

Dankzij een gemeenschap, een dorp, dat voor elkaar en onze ouderen zorgt.

Carien Neven
Secretaris beweging.net Limburg

  Deze website werd mede mogelijk gemaakt door
Belfius Bank VDK bank Logo DVV

Wij gebruiken cookies

Wij gebruiken cookies op onze website. Sommige zijn essentieel voor het correct functioneren van de site, terwijl andere ons helpen om de site en de gebruikerservaring te verbeteren (tracking cookies). U kan zelf kiezen of u deze cookies wil toestaan of niet. Let op dat als u onze cookies weigert mogelijk niet alle functies van de site beschikbaar zijn.